BÜLTEN DÜNYADAN MAGAZİN TÜRKİYE SAĞLIK

Araplara Arap Atı Satıyor!

Çorumlu Milli Sporcumuz Burhan Kaya Geçen yıl Romanya’da düzenlenen 100 kilometre Balkan Şampiyonasında Türkiye tarihinin ilk balkan takım şampiyonluğunu kazanarak göğsümüzü kabartmıştı.

  • | Son Güncelleme:
  • | Yeni Günaydın

Çanakkale'de, Uluslararası Binicilik Federasyonu (FEI) ve Türkiye Binicilik Federasyonunun (TBF) iş birliğiyle düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Kupası Uluslararası Atlı Dayanıklılık Yarışması’na en uzun 120 kilometrelik etapta Çorum’lu Milli Sporcu Burhan Kaya ve atı Kayrabey damga vurdu.

Türkiye, Bulgaristan, Yunanistan ve Ürdün'den gelen 24 takımın 100 sporcuyla katılım sağladığı yarışmalarda Çorumlu Milli Sporcu ve antrenör Burhan Kaya’nın atı Kayrabey,120 Kilometrelik etabı 7 saat 40 dakikada tamamlayarak yurtdışından gelen binicisi Sattam Abu Jnaip ile şampiyon oldu.

Ürdünde büyük bir coşku ile karşılanan binici Sattam Abu Jnaip havalimanında konvoyla karşılandı kutlamalar yapıldı.

ARAPLAR’DAN KAYA’YA TEŞEKKÜR

Çorumlu Milli Sporcumuz Burhan Kaya Geçen yıl Romanya’da düzenlenen 100 kilometre Balkan Şampiyonasında Türkiye tarihinin ilk balkan takım şampiyonluğunu kazanarak göğsümüzü kabartmıştı. Ürdün’den dikkatleri üzerine çeken Burhan Kaya’nın yetiştirdiği atlar Kayrabey ve Fiona için Araplar Çorum’a gelerek at ile ilgilendikleri öğrenildi.Çanakkale de gerçekleşen yarışmada Kayrabey’i kiralayıp daha sonra satın almak istediklerini söylediler. Yarışma sonunda şampiyonluğun gelmesi ile Ürdünlüler hem binicisine ve özellikle de Milli Sporcumuz Burhan Kaya’ya teşekkürlerini ilettiler.

ÜRDÜNLÜLER HAYRAN KALDI

Arap Atı yetiştiriciliğinde dünyada ilk sıralarda bulunan Ürdün’lü yarışçılar Kayrabey’i çok beğendi ve satın almak istediklerini ilettiler. Kaya, ihracat gerçekleştiğinde Türkiye tarihinin ilk arap atı ihracatı ve araplara satılan ilk arap yarış atı olarak tarihe geçecek.

ALINTERİNİ ÇORUM’DA DÖKTÜ

Yıllardır atlı dayanıklılık(endurans) yarışmalarında kazandığı kupalarla ön plana çıkan Milli Sporcumuz Burhan Kaya yarışlara büyük bir motivasyonla hazırlanıyor. Kaya, antrenmanlarını ve yarış hazırlıklarını Çorum da gerçekleştirirken,Türk ata sporunu daha da ileriye taşımak için özverili bir şekilde gece-gündüz Al Yıldız Bayrağımızı gittiği ülkelerde dalgalandırmak adına gururla çalışıyor.

YORUMLAR

Bu habere henüz yorum yapılmamış.İlk yorum yapan sen ol...

Yorum Yap

Bu Alan Boş Bırakılamaz
Bu Alan Boş Bırakılamaz
Yorum Yapma Şartlarını Kabul Etmediniz